top of page

Vending Nedir? Kırbaşlar Vending, Eco-Vend Nedir ?

Güncelleme tarihi: 4 May 2021

Vending kelimesini İngilizce bir sözlük olup İngilizce sözlüğe yazdığımızda karşımıza satış yapma, satıcılık yapma gibi anlamlar çıkar. Genel kullanım itibariyle de vending herhangi bir ürün satma işlemidir ve daha çok makineler aracılığıyla yapılan satışta kullanılır. Bu işlemde aracı olarak kullanılan makinelere de vending machines denilir.


Bu durum Türkçe' de üzerinde uzlaşma olmamakla birlikte vending makinesi, otomat makinesi, satış otomatı, otomatik satış makineleri gibi çeşitli şekillerde karşılık bulmuştur.


Satış otomatı ile ilgili bilinen en eski atıf birinci yüzyılda Mısır'da bir mühendis ve matematikçi olan Hero of Alexandria'nın çalışmalarıdır. Yaptığı makine para atıldığında kutsal su dağıtan basit bir kaldıraç düzeneğiydi. İlk modern vending makineleri ise İngiliz kitap satıcısı Richard Charlie'nin 1822 yılında yasaklanmış eserlerin dağıtımı için yaptığı gazete dağıtımı makinesidir. Biritish patent no:706 sayılı Simon Derham'ın yaptığı kaşe dağıtım makinesi de ilk tam otomatik satış otomatı olarak kabul edilmektedir. Daha sonra ilk modern para kabul eden otomatik satış makinesi 1880'li yılların başlarında Londra'da tanıtılmaya başlanmıştır. Percival Everitt'in 1883 yılında yaptığı para kabul edip kartpostal satan makinesi daha sonraları bütün ülkelere yayılmaya başlamış ve günümüzdeki vending sektörünün oluşmasına ön ayak olmuştur.1887 'de ilk vending firması İngiltere'de Sweetmeat Automatic Delivery Company adında kurulmuş, Almanya'da hala üretime devam eden StollWerck çikolata fabrikası 1893 yılında 15000 adet cikolatasını satış otomatları sayesinde satmıştır. Amerika'ya ilk vending makinesi New York tren platformunda sakız satmak için The Thomas Adams Gun Company tarafından kurulmuştur.


Vending sektörü bu gelişmeler ile her geçen yıl büyüyerek özellikle yakın geçmişte teknolojik altyapının gelişmesi ve son kullanıcının otomattan alışveriş yapma fikrini daha çok severek benimsemesiyle çok hızlı bir şekilde büyümüştür.


Elimizdeki sektör raporları 2019 yılında Amerika'da 4,1 milyon adet otomatik satış makinesi satıldığını, Nakitsiz ödeme seçenekleri, LCD ekranlar, büyük veri entegrasyonu ve görünüm tasarımları gibi özellikler ile yapılan bu ürünler,n pazar paylarının giderek artacağı pandemi dönemi sonrası son kullanıcının alış-veriş alışkanlıklarında önemli değişiklikler öngörüyor. Amerika'da tam otomatik satış makineleri pazarının 2027 yılına kadar ~ 20,5 Milyar ABD Doları değerine ulaşması öngörülüyor. Ülkemiz için veri araştırması yapacak kadar net satış verisi, ve işlem hacmi herhangi bir kurumda olmadığı için şuan öngörü çalışmaları tahmin seviyesinde yapılabilmektedir. Türkiye 'nin talep ve isteklerini Dünya ile paralel kabul edersek vending sektörünün önümüzdeki 15-20 yıl en çok konuşulacak sektörlerden olmaması için herhangi bir sebep görünmemektedir.


Bu bilgiler ışığında Kırbaşlar Vending firması olarak bu sektörde Eco-Vend Markasıyla faaliyet gösteren, geçmişi ticari buzdolabı alanında başarılarla dolu, altyapısı sağlam, iş ahlakı ve yetenekleri uzun yıllar boyunca iş yaptığı tedarikçisinden müşterisine etkileşimde bulunduğu herkes tarafından bilinip, tanınan sevgi ve saygı duyulan firmamız gelecek dönemde Türkiye'nin en iddialı firmalarından birisi olmaya adaydır.


86 görüntüleme0 yorum

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page